Pentest (Sızma Testi) Nedir?

Penetrasyon testi (Pentest) veya sızma testi, bilgisayar sisteminize karşı kullanılabilir güvenlik açıklarını tespit ve kontrol etmek için simüle edilmiş bir siber saldırı yöntemidir. Kötü niyetli saldırganların istismar edebileceği güvenlik açıklarının önceden tespit edilip, gerekli önlemlerin alınmasına olanak sağlayan gerçekçi bir saldırı eylemidir.

Neden Pentest – Sızma Testi yaptırmalıyım?

Sızma testinin amacı; kötü niyetli bir kullanıcının, sistemin, dosyaların, günlüklerin (log) ve verilerin temel güvenliğini etkileyen varlıklara yetkisiz erişim sağlayıp sağlayamayacağını ve nasıl elde edebileceğini belirlemektir. Pentester yada diğer adıyla beyaz baretli hackerların amacı, gerçek ve tam motive olmuş kötü niyetli saldırganın gerçek hayatta belirli hedeflere ulaşmak için kullanacağı teknikleri uygulayarak korunan sisteme sızmaya çalışmasından ibarettir. Böyle bir çabanın ana faydası, maruz kalınabilecek potansiyel tehditlerin belirlenmesi ve saldırılara karşı savunma stratejilerinin geliştirilmesini sağlamaktır.

Penetrasyon (Pentest) – Sızma Testi yaklaşımları nelerdir?

White Box Pentest (Beyaz Kutu Pentest)

Beyaz kutu penetrasyon testi, testi gerçekleştirecek uzmanların kurum sistemleri hakkında tam bilgi sahibi olduğu bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımın amacı, sistemler hakkında tam bilgi sahibi olan kötü niyetli kurum çalışanlarının yapabilecekleri saldırıların simüle edilmesidir.

Grey Box Pentest (Gri Kutu Pentest)

Gri kutu penetrasyon testi, testi gerçekleştirecek uzmanların kurum sistemleri hakkında bazı bilgilere sahip olduğu bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımda pentesterlara; IP adresi listesi, sunucu sistem ile ilgili versiyon bilgisi vb. hakkında bilgiler sağlanır. Bu yaklaşımın amacı, bir kurumun ağ altyapısına erişim elde eden saldırganların yapabilecekleri işlemlerin simüle edilmesidir.

Black Box Pentest (Siyah Kutu Pentest)

Siyah kutu penetrasyon testi, saldırı yapılacak sistem hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadan yapılan saldırı çeşididir. Bilgi sahibi olmadan, dışarıdan sisteme girmeye çalışan kötü niyetli saldırganın verebileceği zararın belirlenmesi hedeflenir.